| Item Code | 406834 |
|---|---|
| Warranty | 12 months |
| Approx. Weight | 7 g |
| Metal | 10k Gold |
| Width | 3/4in (20mm) |
| Length | 1 2/4in (40mm) |
| Pendant Type | Iced Out/Bust Down, Skull |
| Carat Weight | 0.83 ct |
|---|---|
| Type of Gemstone | Diamond |
| Shape | Round |
| Color | White, Black |
| Clarity | SI |
| Stone Setting Type | Pave |
10K or 14K Gold Pave Ankh Diamond Cross Pendant for Men Egyptian Symbol of Life
Regular Price: $3,417.00
Large Real 10K Gold Diamond Anchor Pendant for Men 1.25 Carats
Regular Price: $2,712.00
Hip Hop 10k Gold Diamond Holy Bible with Cross Pendant for Men 1.5c
Regular Price: $3,986.00
Vegeta Real 10K Gold Diamond Dragon Ball Z Pendant for Men 0.75ct Charm
Regular Price: $2,919.00
10k Gold Diamond Praying Hands and Cross Charm Pendant for Men 0.9ct
Regular Price: $2,918.00
Hip Hop 10K Gold Large Diamond Double Cross Pendant for Men 0.4ct
Regular Price: $2,984.00
Hip Hop 10k Gold Praying Hands and Cross Diamond Pendant for Men
Regular Price: $2,980.00
Hip Hop 10K Gold 3D Real Gold and Diamond Power Plug Pendant for Men
Regular Price: $3,722.00
Real 10K Gold Diamond Medusa Head Triangle Pendant Cuban Link Chain 0.8ct
Regular Price: $3,345.00
10K Gold Liberty Coin Cuban Link Triangle Diamond Pendant for Men 1.05ct
Regular Price: $4,520.00
10K Yellow Gold Rope Chain for Men 26-28in 3mm
Regular Price: $1,793.00
LUXURMAN Solid 14k Gold Curb Chain For Men Comfort 5.5mm Wide
Regular Price: $5,062.00
Miami Yellow Gold Cuban Link Curb Chain for Men 14K 2.5mm 22-40in
Regular Price: $3,809.00
10K Yellow Gold Miami Cuban Link Curb Chain Bracelet 9mm 7.5-9in
Regular Price: $4,605.00
| Question: | |
| Answer: |
To start a layaway please use the "Layaway for ..." button on the product pages to add the item to the shopping cart. https://www.itshot.com/financing-and-layaway |
| Question: |
Will this fit on a 15mm wide chain. by Giovanni Mar 22, 2020 |
| Answer: |
This diamond skull pendant is about 20mm wide by about 40mm long including the bail, so it is not a large pendant while 15mm chain would be considered pretty large. The pendant would not fit on a 15mm chain nor would it look good even if we made the bail larger because the chain would be more than 1/3 of its size. If you have a 15mm wide chain and like this pendant's design we can custom make a similar but larger diamond skull pendant for you to fit your chain. Please let us know if would be interested. |
| Question: |
Are these real diamond on
the chain by Mohammed Jan 19, 2020 |
| Answer: |
This is a real diamond skull pendant, all diamonds are real diamonds, gold is real 10k gold. |
Loading...Share your thoughts with other customers
Write a review
Justin
Mar 7, 2025
MATTHEW
Oct 31, 2022
MA,US
Joseph
Jul 18, 2022
NY,US
Pierre
Dec 14, 2021
OR,US
Pave Diamond Star of David Gold Unisex Pendant 14K Gold 0.25ct
Ladies 10K Gold Diamond Iced Out Medallion Pendant 1 Carat
by Logan Jul 4, 2023