| Item Code | 000746 |
|---|---|
| Approx. Weight | 4.5 g |
| Warranty | 12 months |
| Metal | 14k Gold |
| Ring Style | Birthstone |
| Bridal | Anniversary, Bridal, Wedding |
| Width | 1/4in (6mm) |
| Length | 3/4in (19mm) |
| Jewelry Shape | Pear |
| Carat Weight | 1.6 ct |
|---|---|
| Type of Gemstone | Diamond |
| Shape | Pear |
| Color | G-H |
| Clarity | VS-SI |
| Stone Setting Type | Prong |
14K Gold Diamond Anniversary Wedding Ring VS Round Brilliant Diamonds 3.2Ct
Regular Price: $11,606.00
Women's 14K Gold Round & Baguette Diamond Eternity Band | Wedding Ring for Women | VS | 5ct
Regular Price: $12,230.00
9mm Wide 14K Gold Diamond Wedding Band for Women Anniversary Ring 1.6ct
Regular Price: $6,545.00
14K Gold 5 Stone Princess Cut Diamond Wedding/Anniversary Band For Women
Regular Price: $5,000.00
White Black Diamonds Ring For Men & Women 14k Gold Band Checkerboard Pattern
Regular Price: $5,638.00
12.5mm Wide Diamond Wedding Band for Men & Women 14k Gold Anniversary Ring
Regular Price: $7,030.00
14K Gold Diamond Eternity Ring for Men and Women | Wedding Band | 3.93ct
Regular Price: $7,020.00
14K Gold Diamond Wedding Ring for Men and Women | 10mm Wide Band | 6.59ct
Regular Price: $9,875.00
There are no questions for this product.
Loading...Share your thoughts with other customers
Write a review
Andy
Feb 12, 2019
Anniversary Present
Bridal Set 14k Gold Princess Cut Diamond Engagement Ring & Band 2 Carats
14k Gold Statement Men's Diamond Ring 1.1 Carat VS Diamonds by LUXURMAN