| Item Code | 406991 |
|---|---|
| Warranty | 12 months |
| Approx. Weight | 4 g |
| Metal | 14k Gold |
| Width | 13/16in (20mm) |
| Length | 1 9/16in (40mm) |
| Pendant Type | Cross |
| Jewelry Shape | Cross |
| Carat Weight | 1 ct |
|---|---|
| Type of Gemstone | Diamond |
| Shape | Round |
| Color | H |
| Clarity | SI |
| Stone Setting Type | Channel, Prong |
Luxurman Egyptian Ankh Cross Diamond Pendant in 14K Gold 0.6CT 2 3/4 inch
Regular Price: $3,462.00
14K Gold Diamond Egyptian Ankh Cross Pendant 1 Carat by Luxurman
Regular Price: $3,675.00
10K Gold Iced Out Egyptian Ankh Cross Diamond Symbol of Life Pendant 0.85ct
Regular Price: $2,288.00
10K or 14K Gold Pave Ankh Diamond Cross Pendant for Men Egyptian Symbol of Life
Regular Price: $3,417.00
14K Gold Round Princess Diamond Cross Pendant 2.14ct
Regular Price: $5,492.00
14K Gold Princess & Round Diamond Cross Pendant 2.28ct
Regular Price: $5,850.00
14K Gold VS Diamond Cross Pendant for Men & Women 1.6Ct
Regular Price: $4,142.00
Real Diamond Cross Necklace 14k Gold 2.5 Carat Cross Pendant
Regular Price: $6,075.00
| Question: | |
| Answer: |
This diamond Ankh cross pendant will fit approximately 5mm chain but we can custom make the bail larger to fit almost any size chain. So if you have a larger chain please add the cross to the shopping cart and proceed to checkout, on the checkout page you will see Additional Instructions field, please make a note there about the size of your chain and we will make sure it will fit. If you forget to make a note during checkout please send us an email with your order number and your chain size. |
Loading...Share your thoughts with other customers
Write a review
Izida
Jan 24, 2023
Perfect
Hip Hop 10K Gold Large Diamond Double Cross Pendant for Men 0.4ct
Solid 10k Gold Small Diamond Cross Pendant for Men and Women 0.3ct
by Kerrington Feb 29, 2020