| Item Code | 311049 |
|---|---|
| Approx. Weight | 93.5 g |
| Warranty | 12 months |
| Metal | Sterling Silver |
| Width | 1 1/2in (39mm) |
| Length | 8 3/4in (222mm) |
| Chain/Bracelet Type | Cuff, Tennis |
| Carat Weight | 2 ct |
|---|---|
| Type of Gemstone | Diamond |
| Color | I |
| Clarity | I |
| Stone Setting Type | Flush |
Sterling Silver Flower Cluster Diamond Bracelet Mens & Womens 7ct Lab Diamonds
Regular Price: $3,500.00
3 Carat Diamond Tennis Bracelet For Men & Women in 14k Gold Prong Set Diamonds
Regular Price: $6,471.00
Unique 2 Carat Diamond Round Bridge Prong Set Tennis Bracelet 14k / 18k Gold
Regular Price: $7,806.00
2 Row Prong Set Black Diamond Tennis Bracelet For Men in Sterling Silver 7ct
Regular Price: $3,950.00
Sterling Silver Round Cut Diamond Bracelet for Men 7ct
Regular Price: $4,658.00
Men's Diamond Bracelet in Sterling Silver 5 carats
Regular Price: $4,235.00
Men's Diamond Bracelet 9.66ct Sterling Silver
Regular Price: $4,608.00
Men's Sterling Silver Diamond Bracelet 7ct
Regular Price: $4,238.00
7 Row White and Yellow Diamond Bracelet for Men 1.5ct Sterling Silver
Regular Price: $3,125.00
White Blue Yellow Diamond Men's Bracelet 2.4ct Sterling Silver
Regular Price: $3,570.00
| Question: | |
| Answer: |
Wearing this Sterling Silver Diamond Cuff Bracelet in salt or pool water will damage it. Water in itself does not damage it, but salt and chemicals can. |
Loading...Share your thoughts with other customers
Write a review
Albert
Aug 3, 2022
Baleares,ES
Terrance
Nov 19, 2019
MD,US
Hip Hop White Blue Diamond Bracelet for Men 1.23ct Silver
7 Row Diamond Bracelet for Men 1.20ct Sterling Silver
by ronnie Oct 4, 2022