| Item Code | 801654 |
|---|---|
| Approx. Weight | 1 g |
| Warranty | 12 months |
| Metal | 14k Gold |
| Width | 5/16in (8mm) |
| Length | 5/16in (8mm) |
| Earring Type | Hypoallergenic, Studs |
| Jewelry Shape | Square |
| Carat Weight | 0.17 ct |
|---|---|
| Type of Gemstone | Diamond |
| Shape | Round |
| Color | H |
| Clarity | SI |
| Stone Setting Type | Pave |
14K Gold Pave Set Round Diamond Studs Earrings 0.33ct
Regular Price: $725.00
14K Gold Square Shaped Diamond Stud Earrings 0.41ct
Regular Price: $917.00
Mens Diamond Earring Stud 14K Gold Single Dome Shapeed Stud 0.2ct
Regular Price: $1,099.00
14K White Gold Princess Diamond Stud Earrings 0.25ct
Regular Price: $517.00
14K Yellow Gold Princess Diamond Stud Earrings 0.25ct
Regular Price: $517.00
14K Yellow Gold Princess Cut Diamond Studs 0.33ct
Regular Price: $556.00
14k White Gold Lab-Grown Princess Diamond Stud Earrings Prong Setting
Regular Price: $675.00
14K White Gold Stud Earrings with 0.33ct White Princess Cut Diamonds
Regular Price: $688.00
14k Yellow Gold Lab-Grown Princess Shape Diamond Stud Earrings Prong Setting
Regular Price: $742.00
14K Gold Princess Diamond Solitaire Earrings Studs 0.4ct
Regular Price: $802.00
Miami Yellow Gold Cuban Link Curb Chain for Men 14K 2.5mm 22-40in
Regular Price: $3,809.00
White Yellow Blue Diamond Cross Pendant 0.20ct Sterling Silver
Regular Price: $449.00
Yellow Gold Plated Large Men's Diamond Watch Luxurman Phantom
Regular Price: $553.00
| Question: | |
| Answer: |
Yes, this diamond stud earring has a screw back post. |
Loading...Share your thoughts with other customers
Write a review
Johnathan
Aug 23, 2025
WI,US
Tiffany
Mar 4, 2022
WI,US
Bart
Oct 19, 2021
5 stars
Sheresa
Apr 4, 2021
Great
robert
Oct 2, 2019
PA,US
48 West 48th St, STE 302 New York, NY 10036
Hours Monday - Friday 11:00 AM - 6:30 PM
Phone 1-212-398-3123
Address: 48 West 48 St., Suite 302, New York, NY 10036.
1-212-398-3123. © 2026 ItsHot.com |
Terms & Conditions | Privacy Policy
Men's Black Diamond Stud Earring 0.25ct 14K Gold
Men's Diamond Earring 0.05ct 10K Gold
by Renitra Nov 23, 2020