| Item Code | 501519 |
|---|---|
| Approx. Weight | 3 g |
| Warranty | 12 months |
| Metal | 14k Gold |
| Width | 1/2in (12mm) |
| Length | 1/2in (12mm) |
| Earring Type | Hypoallergenic, Studs |
| Earring Back | Screw |
| Jewelry Shape | Round |
| Carat Weight | 0.5 ct |
|---|---|
| Type of Gemstone | Diamond |
| Shape | Round |
| Color | H-I |
| Clarity | SI-I |
| Stone Setting Type | Pave |
14K Gold Halo Round Stud Diamond Earrings 0.6ct Clusters
Regular Price: $1,721.00
Round Cluster Diamond Earrings Studs 0.75ct 14K Gold
Regular Price: $1,706.00
Halo Diamond Studs 14K gold Cluster Diamond Stud Earrings .70ct
Regular Price: $1,937.00
Diamond Stud Earrings for Men or Women | Halo Setting | 14K Gold | 0.7ct
Regular Price: $1,703.00
Men's Diamond Cluster Earring 14K 0.69ct Single Stud
Regular Price: $1,863.00
14K Gold Solitaire Round Diamond Martini Stud Earrings 0.75ct
Regular Price: $2,212.00
14K Gold Solitaire Round Diamond Bezel Stud Earrings 0.75ct
Regular Price: $1,949.00
Designer 14K Gold White Black Diamond Stud Earrings 1.92ct
Regular Price: $2,093.00
5 Carat Look Round Diamond Cluster Earrings 14K Gold Studs 1 ct Halo Design
Regular Price: $2,059.00
14k Gold Pave Diamond Earrings for Men & Women 3/4ct Studs Real Diamonds
Regular Price: $1,933.00
LUXURMAN Solid 14k Gold Heart Chain For Women 3.5mm Wide
Regular Price: $2,686.00
Affordable 10K Yellow Rose White Gold Diamond Cluster Ring for Men 1/2ct
Regular Price: $2,521.00
10K Gold Diamond Baby Angel Pendant for Men 1ct by Luxurman
Regular Price: $2,832.00
| Question: | |
| Answer: |
This is a real diamond earrings, so yes, if you have a properly working diamond tester and know how to use it, the diamonds will pass the test as they are small but genuine earth mined diamonds. |
Loading...Share your thoughts with other customers
Write a review
Katherine
Mar 28, 2023
I love these and thinking about order white gold sets
Tameka
Apr 21, 2022
VA,US
Paul
Apr 11, 2022
MA,US
Aylin
Feb 24, 2022
Classy diamond studs
Kyle
Dec 26, 2014
48 West 48th St, STE 302 New York, NY 10036
Hours Monday - Friday 11:00 AM - 6:30 PM
Phone 1-212-398-3123
Address: 48 West 48 St., Suite 302, New York, NY 10036.
1-212-398-3123. © 2026 ItsHot.com |
Terms & Conditions | Privacy Policy
Small Diamond Hoop Earrings For Men and Women 1/2ct Huggies 14k Gold 15mm
14K Gold Custom Made Diamond Earrings 0.55ct G Initials Letters Studs
by Jay Feb 17, 2021