| Item Code | 405802 |
|---|---|
| Warranty | 12 months |
| Approx. Weight | 7 g |
| Metal | 14k Gold |
| Width | 1in (25mm) |
| Length | 1 1/4in (31mm) |
| Pendant Type | Heart |
| Jewelry Shape | Heart |
| Carat Weight | 2.2 ct |
|---|---|
| Type of Gemstone | Diamond |
| Shape | Round |
| Color | H |
| Clarity | SI-I |
| Stone Setting Type | Pave |
Large 14K Gold Diamond Heart Pendant For Women Open Heart Design 2.47ct
Regular Price: $5,350.00
Large 14K Gold Fully Paved Puffed Diamond Heart Pendant Necklace 2.75ct
Regular Price: $5,636.00
14k Gold Round Diamond Pave Heart Pendant 3ct
Regular Price: $6,084.00
Large 14k Gold Open Heart Diamond Pendant for Women 2.75ct VS Diamonds
Regular Price: $6,863.00
14k Gold Round Diamond Heart Necklace 2.64ct
Regular Price: $6,109.00
Iced Out Ladies Big Pave Diamond Heart Locket Pendant with Picture Solid 14K Gold
Regular Price: $6,100.00
Large Romantic 14K Gold Round Cut Diamond Heart Pendant 2.8ct
Regular Price: $6,100.00
14k Gold Round Diamond Floral Heart Pendant 3.50ct
Regular Price: $7,352.00
14K Gold Cable Chain, 20 -40 inches long 2mm wide.
Regular Price: $1,486.00
Ladies 14 karat Solid Gold chain 16 to 18 inches long
Regular Price: $585.00
| Question: | |
| Answer: |
Yes, it is, but its not a small pendant so we would recommend CBL60 chain for this diamond pendant. |
Loading...Share your thoughts with other customers
Write a review
Marie
Aug 23, 2023
Danielle
Dec 17, 2013
10K Diamond Praying Hands Pendant 0.36ct
Pave Diamond Heart Pendant 14K Gold 2 carats
by Craig Apr 14, 2014