| Item Code | 004759 |
|---|---|
| Approx. Weight | 23 g |
| Warranty | 12 months |
| Metal | 10k Gold |
| Width | 1 11/16in (43mm) |
| Length | 1 3/4in (45mm) |
| Carat Weight | 1.37 ct |
|---|---|
| Type of Gemstone | Diamond |
| Shape | Round |
| Color | H |
| Clarity | SI |
| Stone Setting Type | Pave |
White & Blue Diamond Crown Pendant for Men in 10K or 14K Gold
Regular Price: $5,864.00
14K Gold Diamond Crown Pendant for Men | Royal Design | Pave Bezel Set | 1.68ct
Regular Price: $4,261.00
Rolex Style Diamond Pendant 3ct Yellow White Gold Crown Medallion
Regular Price: $9,149.00
Rolex Style Diamond Crown Pendant Medallion 0.85ct 14k Gold
Regular Price: $7,171.00
Big 10K or 14K Gold Iced Out Diamond Dog Tag Pendant for Men 8 Carats 2.25 Inches
Regular Price: $12,221.00
Large Iced Out Diamond Cross Pendant for Men in 14k Gold Side Diamonds
Regular Price: $6,692.00
Hip Hop 10K or 14K Gold Round Diamond Jesus Head Pendant 3.5ct by Luxurman
Regular Price: $11,044.00
Solid 10K Gold Real Diamond Men's Pendant by Luxurman 3.5ct Name Letters
Regular Price: $11,333.00
Iced Out 10K or 14K Gold Designer Diamond Dog Tag Pendant 5ct
Regular Price: $6,914.00
| Question: | |
| Answer: |
The bail on this diamond crown pendant is pretty large and has an opening of about 9mm by 6.5mm, so yes, it should fit 8mm Cuban link chain. But please double check and measure the lock of the chain as in most Cuban link chains it is wider than the actual chain, so if your lock is too close to 9mm or wider than 9mm please let us know and we will adjust the bail on the pendant to make it a bit larger. You can either make a note about the lock size on the checkout page in the Additional instructions section or just send us an email with your order number once you purchase the pendant, and we will adjust the bail prior to shipping it. |
Loading...48 West 48th St, STE 302 New York, NY 10036
Hours Monday - Friday 11:00 AM - 6:30 PM
Phone 1-212-398-3123
Address: 48 West 48 St., Suite 302, New York, NY 10036.
1-212-398-3123. © 2026 ItsHot.com |
Terms & Conditions | Privacy Policy
Customizable 14K Gold Round Diamond Dog Tag Pendant 0.8 ct
10K or 14K Gold White Yellow Diamond Skull Pendant 10.62ct
by yamil Jan 3, 2020