| Item Code | 406911 |
|---|---|
| Approx. Weight | 11 g |
| Warranty | 12 months |
| Metal | 10k Gold |
| Ring Style | Birthstone |
| Width | 11/16in (17mm) |
| Length | 19/32in (15mm) |
| Carat Weight | 0.9 ct |
|---|---|
| Type of Gemstone | Diamond |
| Color | H |
| Clarity | SI |
| Stone Setting Type | Pave |
Bold 10K Gold Round Cut Diamond Pinky Ring for Men | Square Design | 2ct
Regular Price: $3,748.00
Luxurman 2 carat Men's Diamond Ring 10k Gold Pinky Ring
Regular Price: $5,451.00
Men's 10K or 14K Gold Diamond Statement Pinky Ring | Rolex Style | 1ct Round Shape
Regular Price: $4,123.00
Custom Men's Diamond Statement Ring | Numbers Letter Initials 10K or 14K Gold 1.5ct
Regular Price: $4,408.00
Designer 14K Gold Diamond Statement Ring for Men | Snake Ring | 0.5ct
Regular Price: $3,520.00
Men's 10K or 14K Gold Rolex Style Diamond Statement Ring 1 Carat
Regular Price: $5,580.00
Solid 10K Gold Pyramid Shaped 2 Carat Diamond Men's Pinky Ring LUXURMAN
Regular Price: $4,204.00
2 Carat Diamond Pinky Ring or Wedding Band for Men in 10K Gold by Luxurman
Regular Price: $4,406.00
Men's Diamond Pinky Ring by Luxurman 1 Carat 10K or 14K Gold
Regular Price: $4,751.00
10K Gold Diamond Ring for Men 1.35ct by Luxurman Pinky Ring
Regular Price: $4,739.00
| Question: | |
| Answer: |
Yes, this mens diamond ring is made from solid gold. Any of our items that say 10k Gold, 14k Gold, etc. such as this ring, are solid gold items. If we list any gold plated item, such as sterling silver items, such an item would be clearly labeled as sterling silver so there would be absolutely no confusion. |
| Question: |
Can you make it solid gold with no diamond by Stephen Feb 7, 2019 |
| Answer: |
Yes, we specialize in custom orders and any customization is possible. Please give us a call at 1-212-398-3123 Mon-Fri 10am-7pm if you are interested in customizing this men's diamond ring and we will provide you with a quote. |
Loading...Share your thoughts with other customers
Write a review
Steven
Dec 21, 2021
Good service, good jewelry
48 West 48th St, STE 302 New York, NY 10036
Hours Monday - Friday 11:00 AM - 6:30 PM
Phone 1-212-398-3123
Address: 48 West 48 St., Suite 302, New York, NY 10036.
1-212-398-3123. © 2026 ItsHot.com |
Terms & Conditions | Privacy Policy
Unique 14k Gold Designer Diamond Fashion Ring for Women 1.25ct By Luxurman
1.1 Carat Designer Diamond Right Hand Ring for Women by Luxurman 14k Gold
by Sean Feb 23, 2019