| Item Code | 407012 |
|---|---|
| Approx. Weight | 12.5 g |
| Warranty | 12 months |
| Metal | 10k Gold |
| Ring Style | Birthstone, Unique |
| Bridal | Bridal, Wedding |
| Width | 7/16in (11mm) |
| Length | 31/32in (25mm) |
| Carat Weight | 2.75 ct |
|---|---|
| Type of Gemstone | Diamond |
| Color | H-I |
| Clarity | SI |
| Stone Setting Type | Pave |
Men's Solitaire Diamond Wedding Band 10K or 14K Gold 0.8t
Regular Price: $7,279.00
14k Gold Diamond Men's Wedding Ring 2.43ct
Regular Price: $7,786.00
14k Gold Men's Diamond Wedding Band 1.75ct
Regular Price: $8,322.00
Unique 10K or 14K Gold Men's Diamond Wedding Ring by Luxurman 2.5ct
Regular Price: $6,801.00
Unique Wedding Bands 10K or 14K Gold Men's Diamond Pinky Ring Invisible Set 2.95ct
Regular Price: $6,973.00
Men's Diamond Eternity Band 18k Gold Ring Baguette & Round Diamonds 4.5ct
Regular Price: $8,847.00
10K or 14K Gold Baguette Diamond Men's Wedding Ring 2ct
Regular Price: $12,994.00
Luxurman Unique Men's Diamond Wedding Band 10K or 14K Gold 2.25ct Anniversary Ring
Regular Price: $7,433.00
10K or 14K Gold Wide Princess Cut Diamond Wedding Band for Men 1.5ct by Luxurman
Regular Price: $6,419.00
| Question: | |
| Answer: |
This diamond ring if you are ordering it in regular, not custom sizes, comes with 30 days money back guarantee. Full return policy can be reviewed here: https://www.itshot.com/return-policy |
| Question: |
Are the diamonds used all real? by Afzal Jan 25, 2020 |
| Answer: |
Yes, this is a real diamond band for men, the ring is made from solid 14k gold and decorated with 2.75 carats of genuine diamonds. |
Loading...Share your thoughts with other customers
Write a review
KATHERINE
Mar 30, 2022
PA,US
Dora
Apr 12, 2021
CA,US
Michael
Aug 13, 2020
VA,US
Noemi
May 29, 2020
CT,US
Boris
Jan 31, 2019
Fantastic Service
Unique Diamond Band For Men in 10K or 14K Gold by LUXURMAN
Luxurman Unique Men's Diamond Wedding Band 10K or 14K Gold 2.25ct Anniversary Ring
by Afzal Jan 26, 2020