| Item Code | 803100 |
|---|---|
| Approx. Weight | 7.5 g |
| Warranty | 12 months |
| Metal | 14k Gold |
| Bridal | Band, Bridal, Engagement, Wedding |
| Sets | Sets |
| Width | Engagement / Mount ring: 3/8 in (10 mm), Women's band: 1/16 in (4 mm) |
| Length | 13/16in (21mm) |
| Personalization | Yes |
| Carat Weight | 1.75 ct |
|---|---|
| Type of Gemstone | Diamond |
| Shape | Princess |
| Color | H |
| Clarity | SI |
| Stone Setting Type | Channel, Pave |
Bridal 14K Gold 1 Carat Diamond Engagement Ring and Wedding Band Set
Regular Price: $3,945.00
14K Gold Designer Round Diamond Engagement Ring Wedding Band Set 2.04ct
Regular Price: $6,547.00
Affordable Diamond Engagement Ring and Wedding Band Set His Hers 10k Gold
Regular Price: $3,267.00
10K Gold 0.7CT Round Diamond Engagement Ring and Wedding Band Bridal Set
Regular Price: $2,714.00
Oversized 4 Carat Round Princess Cut Diamond Engagement Ring Set 14k Gold
Regular Price: $8,232.00
Multi Row Round & Princess Cut Diamond Engagement Ring Set 14K Gold 3.5CT
Regular Price: $6,897.00
14k Gold Round & Princess Cut Diamond Engagement Ring Set with Band Halo Design
Regular Price: $4,840.00
Bridal Set 14k Gold Princess Cut Diamond Engagement Ring & Band 2 Carats
Regular Price: $4,869.00
14K Gold Diamond Designer Engagement Ring Set 2.32ct
Regular Price: $6,134.00
14K Gold Diamond Designer Engagement Ring Set 2.78ct Band: 3.80mm, Eng.: 3.75mm
Regular Price: $8,294.00
| Question: | |
| Answer: |
We surely offer engraving. Please call us for more information at 1-212-398-3123 |
Loading...48 West 48th St, STE 302 New York, NY 10036
Hours Monday - Friday 11:00 AM - 6:30 PM
Phone 1-212-398-3123
Address: 48 West 48 St., Suite 302, New York, NY 10036.
1-212-398-3123. © 2026 ItsHot.com |
Terms & Conditions | Privacy Policy
Unique 5 Carat Look Princess Cut & Round Diamonds Engagement Ring 14k Gold
Affordable Diamond Engagement Ring and Wedding Band Set His Hers 10k Gold
by Nadege Jun 19, 2022