| Item Code | 406724 |
|---|---|
| Warranty | 12 months |
| Approx. Weight | 9 g |
| Metal | 10k Gold |
| Width | 3/4in (19mm) |
| Length | 1 1/2in (38mm) |
| Pendant Type | Charm, Jesus |
| Carat Weight | 0.75 ct |
|---|---|
| Type of Gemstone | Diamond |
| Shape | Round |
| Color | H |
| Clarity | SI |
| Stone Setting Type | Pave, Prong |
Religious Round Baguette Cut Diamond Jesus Cross Pendant | 10K or 14K Gold | 1ct
Regular Price: $3,088.00
Men's 10K or 14K Gold Diamond Crucifix Pendant | Jesus on the Cross | 10K or 14K Gold | 1ct
Regular Price: $3,555.00
Iced Out 10K or 14K Gold Diamond Pendant for Men | Hip Hop | Jesus Face | 1.5ct
Regular Price: $4,153.00
Hip Hop 10K or 14K Gold Diamond Jesus Face Pendant for Men 1.5ct
Regular Price: $4,116.00
Hip Hop 10K Gold Diamond Jesus Face Pendant 1.25ct
Regular Price: $4,395.00
Men's Gold Diamond Last Supper Pendant | Religious Design | 1.74ct
Regular Price: $4,073.00
Religious 14K Gold Diamond Anchor Pendant for Men | Jesus Design | 0.7ct
Regular Price: $4,199.00
Mini Diamond Jesus Head Pendant 1ct 10K Gold Charm
Regular Price: $2,311.00
Jesus Head Charm: Mini Jesus Diamond Pendant 0.69ct 10K Gold
Regular Price: $2,042.00
10K Solid Yellow Gold Franco Chain 26-40in., 3.5mm
Regular Price: $7,576.00
Solid 14K Gold Chain Gucci Style Puff 4mm Wide Yellow Rose White Gold 6-34in
Regular Price: $3,665.00
Miami Yellow Gold Cuban Link Curb Chain for Men 14K 2.5mm 22-40in
Regular Price: $3,809.00
10K Rose Gold Moon Cut Bead Chain for Men 3mm 22-40in
Regular Price: $3,372.00
Men's Miami White Gold Cuban Link Curb Chain 14K 2.5mm 22-40in
Regular Price: $3,295.00
LUXURMAN Solid 14k Gold Rope Chain For Men & Women Diamond Cut 5mm
Regular Price: $8,229.00
Solid 10K Gold Lion Head Diamond Pinky Ring for Men 0.3ct Luxurman
Regular Price: $3,279.00
10K Yellow Gold Miami Cuban Link Curb Chain Bracelet 9mm 7.5-9in
Regular Price: $4,605.00
Yellow Gold Miami Cuban Link Curb Chain Bracelet 14K 4mm 7.5-9in
Regular Price: $2,378.00
| Question: | |
| Answer: |
Yes, the measurements of this diamond Jesus head pendant and most of our pendants include the chain link attachment (bail), so the 1 1/2 inches length is a full length of this pendant including the bail. |
| Question: |
This pendant has a closed back does that mean its solid or is it hollow? by StashMoneySpeedy Apr 4, 2018 |
| Answer: |
This is a high quality diamond dog tag pendant but diamonds must be able to "breathe" in order to shine their best (not block the light under them) that is why when they are set there are wholes under them and some emptiness on the inside of the pendant so it should never be completely solid if properly made. |
Loading...Share your thoughts with other customers
Write a review
Tramere
Apr 1, 2023
Shine Bright!
Stephen
Nov 23, 2021
IL,US
Jefry
Jul 8, 2021
Beautiful Jesus Piece
Latanya
Jul 1, 2020
CO,US
Edgar
May 7, 2020
PA,US
Custom Diamond Pendant for Men 10K or 14K Gold Name Necklace 3.6ct
Pave Gold Diamond Cross Pendant 0.5ct 14K Gold
by Anthony Sep 7, 2020