| Item Code | 803161 |
|---|---|
| Approx. Weight | 6.5 g |
| Warranty | 12 months |
| Metal | 14k Gold |
| Bridal | Band, Bridal, Engagement |
| Sets | Sets |
| Width | Engagement / Mount ring: 7/16 in (11 mm) |
| Length | 25/32in (20mm) |
| Personalization | Yes |
| Carat Weight | 2 ct |
|---|---|
| Type of Gemstone | Diamond |
| Shape | Princess, Round |
| Color | G-H |
| Clarity | VS-SI |
| Stone Setting Type | Invisible, Channel, Pave |
3.5 Carat Princess & Round Diamond Engagement Ring & Band Set for Women 14k Gold
Regular Price: $10,138.00
14k Gold Round & Princess Cut Diamond Engagement Ring Set with Band Halo Design
Regular Price: $4,840.00
14K Gold Round Diamond Engagement Ring and Wedding Band Set 2.45ct
Regular Price: $5,026.00
14k Gold 1.5 Carat Cushion Cut Diamond Engagement Ring & Band Bridal Set
Regular Price: $5,733.00
Oversized 4 Carat Round Princess Cut Diamond Engagement Ring Set 14k Gold
Regular Price: $8,232.00
Multi Row Round & Princess Cut Diamond Engagement Ring Set 14K Gold 3.5CT
Regular Price: $6,897.00
14K Gold 2 Carat Princess Cut Diamond Engagement Ring & Wedding Band Set
Regular Price: $9,634.00
14K Gold Diamond Designer Engagement Ring Set 2.32ct
Regular Price: $6,134.00
14K Gold Diamond Designer Engagement Ring Set 2.78ct Band: 3.80mm, Eng.: 3.75mm
Regular Price: $8,294.00
Handmade 14K Gold Diamond Designer Engagement Ring Set 2ct
Regular Price: $5,710.00
There are no questions for this product.
Loading...Share your thoughts with other customers
Write a review
Laura
Mar 27, 2023
Veeeeeeeery nice set
Modern Three Row Black Diamond Ring For Men 10K Gold Wedding Band 1.4CT
Pear Diamond Stone Anniversary Wedding Band for Women 1.6ct