| Item Code | 803055 |
|---|---|
| Approx. Weight | 5.5 g |
| Warranty | 12 months |
| Metal | 14k Gold |
| Bridal | Band, Bridal, Engagement |
| Sets | Sets |
| Width | Engagement / Mount ring: 3/8 in (9 mm), Women's band: 1/8 in (3 mm) |
| Length | 13/16in (20mm) |
| Personalization | Yes |
| Carat Weight | 1 ct |
|---|---|
| Type of Gemstone | Diamond |
| Shape | Round |
| Color | H |
| Clarity | SI |
| Stone Setting Type | Pave, Prong |
Unique 14K Gold 1 Carat Halo Flower Diamond Engagement Ring Set
Regular Price: $2,838.00
14K Gold Solitaire Engagement Ring Set 0.50ct Band: 2.5mm, Eng.: 3.2mm
Regular Price: $2,958.00
Round Princess Cut Diamond Engagement Ring Set 1.06ct 14K
Regular Price: $3,192.00
14K Gold Women's Diamond Engagement Ring Set 1.10ct
Regular Price: $3,182.00
14K Diamond Engagement Ring Set 0.50ct
Regular Price: $3,482.00
14K Gold Round and Princess Cut Diamond Engagement Ring Set 1.15ct
Regular Price: $3,480.00
14K Gold Princess Diamond Engagement Ring Set 1.60ct
Regular Price: $3,152.00
Solid 10K or 14K Gold Cuban Link Ring Iced Out Men's Diamond Band 2 Carats
Regular Price: $6,324.00
| Question: | |
| Answer: |
Yes, of course. You can order this set in full yellow gold. There is an option at the checkout where you can choose a ring size and a gold color, please select yellow gold in a gold color section. |
| Question: |
I would like to get this ring set engraved as well. Is this possible? how much extra would it cost? by Kiana Feb 21, 2018 |
| Answer: |
Unfortunately this Engagement Ring Set cannot be engraved as there is no room on the inner part of the bands to fit an engraving. |
Loading...Share your thoughts with other customers
Write a review
Kenyana
Nov 10, 2022
Chyrisia
Jul 25, 2022
MA,US
ALLIEU
Jan 23, 2019
US
Daisy
Nov 22, 2018
Very delicate looking bridal set
Men's 10k Gold Square Shape 1 Carat Diamond Pinky Ring For Men
10k Gold Men's Cluster Diamond Jubilee Ring 0.75ct Rolex Style
by Kiana Feb 21, 2018