| Item Code | 802545 |
|---|---|
| Approx. Weight | 10 g |
| Warranty | 12 months |
| Metal | Sterling Silver |
| Width | 1/16in (2mm) |
| Length | 1 15/16in (50mm) |
| Earring Type | Hoop, Hypoallergenic |
| Jewelry Shape | Circle |
| Earring Back | Hinged |
| Carat Weight | 1 ct |
|---|---|
| Type of Gemstone | Diamond |
| Shape | Round |
| Color | H |
| Clarity | SI |
| Stone Setting Type | Prong |
14k White Gold Round Lab-Grown Diamond Hoop Earrings | Prong Setting | F-G | Hinged Back
Regular Price: $2,992.00
14k White Gold Round Lab-Grown Diamond Hoop Earrings | Prong Setting | VS | Hinged Back
Regular Price: $3,000.00
14K Gold Inside Out Diamond Hoop Earrings for Women 1.5ct
Regular Price: $3,493.00
14k Gold Designer Pave Diamond Hoop Earrings for Women 1 Inch 1.7ct
Regular Price: $4,108.00
1 inch Inside Out 2 Carat Diamond Hoop Earrings for Women by Luxurman
Regular Price: $4,024.00
Designer Pave Diamond Teardrop Hoop Earrings for Women in 14k Gold 1.8ct
Regular Price: $4,082.00
Unique 14K Gold Diamond Small Hoop Huggie Earrings 1.58ct
Regular Price: $4,281.00
2mm 2in Inside Out Diamond Hoop Earrings for Women 1.6ct 14k Gold
Regular Price: $4,057.00
Luxurman 14K Gold Two Carat Inside Out Diamond Hoop Earrings for Women
Regular Price: $4,281.00
14K Gold Inside Out Diamond Hoop Earrings for Women by Luxurman 2.1ct
Regular Price: $4,500.00
| Question: | |
| Answer: |
Yes, these diamond hoop earrings come with an authenticity appraisal certificate. |
Loading...Share your thoughts with other customers
Write a review
Shellie
Nov 15, 2021
TX,US
Allison
Nov 9, 2021
Fantastic hoop earrings
nichole
Jul 27, 2020
NY,US
Bonny
Mar 11, 2015
Round Diamond Hoop Earrings 0.6ct Inside Out 14K Gold 1 3/4 inches
Small Diamond Cluster Earrings Studs 0.25ct 14K Gold
by joe Jan 3, 2016