| Item Code | 004838 |
|---|---|
| Approx. Weight | 8 g |
| Warranty | 12 months |
| Pendant Type | Dog Tag |
| Metal | 14k Gold |
| Width | 3/4in (18mm) |
| Length | 1 3/4in (45mm) |
| Personalization | Yes |
| Jewelry Shape | Rectangle |
| Carat Weight | 0.22 ct |
|---|---|
| Type of Gemstone | Diamond |
| Shape | Round |
| Color | H-I |
| Clarity | SI-I |
| Stone Setting Type | Prong |
Luxurman 14k Gold Mini Diamond Dog Tag Pendant with VS Diamonds 0.7ct
Regular Price: $2,436.00
14K Gold Diamond Dog Tag Military Pendant 0.70ct
Regular Price: $2,161.00
Twilight Jewelry: Engraved Kellan Lutz's 14K White Gold & Diamond Dog Tag
Regular Price: $2,157.00
Customizable 14K Gold Round Diamond Dog Tag Pendant 0.8 ct
Regular Price: $3,724.00
Solid 14k Gold Real Diamond Dog Tag Military Pendant With Diamonds 1ct
Regular Price: $3,640.00
14K White Yellow Diamond Number 10 Dog Tag Pendant 1.60ct
Regular Price: $4,082.00
14K Gold Round Diamond Dog Tag Pendant 1.36ct
Regular Price: $4,014.00
Solid 14K Gold 2 Carat Diamond Dog Tag Pendant with Numbers
Regular Price: $4,102.00
14K Gold White Black Diamond Dog Tag Pendant 1.34ct
Regular Price: $4,582.00
Diamond Dog Tag Military Pendant With Rubies & Diamonds 1.25ct 14K Gold
Regular Price: $4,024.00
| Question: | |
| Answer: |
Yes, the bail of this diamond pendant will fit a 3mm dot tag chain without a problem. |
| Question: |
can this gold dog tag be engraved? by susan Jan 16, 2017 |
| Answer: |
Yes, we can engrave this dog tag for you, please give us a call at 1-212-398-3123 and we will be happy to assist you with placing the order. |
Loading...Share your thoughts with other customers
Write a review
Edwin
Jul 6, 2022
NY,US
Tammy
Sep 2, 2021
NY,US
Joanne
Sep 10, 2019
NJ,US
Sarra
Feb 7, 2014
48 West 48th St, STE 302 New York, NY 10036
Hours Monday - Friday 11:00 AM - 6:30 PM
Phone 1-212-398-3123
Address: 48 West 48 St., Suite 302, New York, NY 10036.
1-212-398-3123. © 2026 ItsHot.com |
Terms & Conditions | Privacy Policy
14K Yellow or White Gold Round Diamond Jesus Head Pendant for Men 1.8ct
10K or 14K Gold Alphabet Initial Diamond Letter Pendant 4.95ct
by Robert Aug 16, 2019