| Item Code | 005607 |
|---|---|
| Approx. Weight | 4 g |
| Warranty | 12 months |
| Ring Style | Unique |
| Metal | 14K Gold |
| Bridal | Band, Bridal, Engagement |
| Sets | Sets |
| Width | Engagement / Mount ring: 5/16 in (8 mm), Women's band: 1/16 in (2 mm) |
| Personalization | Yes |
| Carat Weight | 1.19 ct |
|---|---|
| Type of Gemstone | Diamond |
| Color | H |
| Clarity | SI |
| Stone Setting Type | Pave, Prong |
14K Gold Handmade Diamond Designer Engagement Ring Set 1.28ct
Regular Price: $3,576.00
14K Gold Diamond Designer Engagement Ring Set 1.10ct
Regular Price: $3,982.00
14K Gold Channel and Prong Set Diamond Designer Engagement Ring Set 1.10ct
Regular Price: $3,526.00
14K Gold Princess Cut and Round Diamond Engagement Ring Set 1.1ct
Regular Price: $3,947.00
Princess Cut Diamond Halo Engagement Ring Set 1.93ct 14K Gold
Regular Price: $3,462.00
14K Gold Diamond Three Stone Engagement Ring Set 1.14ct
Regular Price: $4,011.00
14K Gold Diamond Designer Engagement Ring Set 1.04ct
Regular Price: $3,575.00
14K Gold Designer Diamond Engagement Ring Set 1.15ct
Regular Price: $3,694.00
14K Gold Prong Set Diamond Engagement Ring Set 1.08ct
Regular Price: $3,778.00
14K Gold Designer Round and Princess Cut Diamond Engagement Ring Set 1.07ct
Regular Price: $3,659.00
There are no questions for this product.
Loading...48 West 48th St, STE 302 New York, NY 10036
Hours Monday - Friday 11:00 AM - 6:30 PM
Phone 1-212-398-3123
Address: 48 West 48 St., Suite 302, New York, NY 10036.
1-212-398-3123. © 2026 ItsHot.com |
Terms & Conditions | Privacy Policy
14K Gold Diamond Engagement Ring 1.01ct 2.8mm
14K Gold Unique Diamond Engagement Ring 1.05ct