| Item Code | 001166 |
|---|---|
| Warranty | 12 months |
| Approx. Weight | 6 g |
| Metal | 14k Gold |
| Width | 13/16in (21mm) |
| Length | 1 3/16in (30mm) |
| Pendant Type | Cross |
| Jewelry Shape | Cross |
| Carat Weight | 2.85 ct |
|---|---|
| Type of Gemstone | Ruby |
| Shape | Princess, Round |
| Color | Pink |
| Stone Setting Type | Channel, Pave |
14K Gold Women's Diamond Cross Pendant 2.12ct
Regular Price: $4,114.00
Small Ladies VS Princess Cut Diamond Cross Pendant in Platinum 1.5CT
Regular Price: $4,993.00
Ladies 14K Gold Designer Diamond Cross Pendant 1.41ct
Regular Price: $2,477.00
14K Gold VS Diamond Cross Pendant for Men & Women 1.6Ct
Regular Price: $4,142.00
14K Gold Round Diamond Cross Pendant 1.81ct
Regular Price: $4,133.00
Pardon Crucifix 14K Solid Yellow Gold Cross Pendant
Regular Price: $4,232.00
14K Round Diamond Cross Pendant 1.85ct
Regular Price: $3,570.00
1.5ct Diamond Cross Pendant in 10K Gold for Men and Women
Regular Price: $4,588.00
Women's Round Lab Grown Ruby Tennis Bracelet 14K Yellow Gold
Regular Price: $4,013.00
| Question: | |
| Answer: |
Yes, it should not be a problem to fit a 3mm chain through the bail of this cross pendant. Also if you are purchasing a chain from us with any pendant we will always make sure it fits (we can adjust the bail if needed). |
Loading...Share your thoughts with other customers
Write a review
Anna
Oct 18, 2022
Exactly what I wanted
Luxurman Ladies Blue Topaz Diamond Drop Pendant 0.75ct in 14K Gold
Unique White Black Diamonds and Ruby Cross Pendant 1.5ct 10K Gold
by Billy Jul 18, 2019