| Item Code | 800071 |
|---|---|
| Approx. Weight | 2.4 g |
| Warranty | 12 months |
| Pendant Type | Cross |
| Metal | 14k Gold |
| Width | 3/4in (20mm) |
| Length | 1 1/16in (28mm) |
| Personalization | Yes |
| Jewelry Shape | Cross |
| Carat Weight | 1.38 ct |
|---|---|
| Type of Gemstone | Diamond |
| Shape | Round |
| Color | G-H |
| Clarity | VS-SI |
| Stone Setting Type | Prong |
14K Gold Round Diamond Cross Pendant 1.2ct
Regular Price: $2,582.00
14K Floating Diamond Cross Pendant LUCCELLO Monte Carlo
Regular Price: $2,565.00
14K Gold Round Diamond Cross Pendant 1.32ct 11 Diamonds
Regular Price: $2,604.00
14K Gold Round Diamond Cross Pendant 1.32ct Hidden Bale
Regular Price: $3,262.00
Intricate 14K Gold Designer Diamond Cross Pendant for Women 1.48ct
Regular Price: $2,998.00
14K Gold Round & Baguette Diamond Cross Pendant for Men and Women 1.43ct
Regular Price: $2,985.00
1ct Large Diamond Cross Pendant White Gold Yellow Gold or Rose Gold
Regular Price: $3,100.00
14K Gold Diamond Egyptian Ankh Cross Pendant 1 Carat by Luxurman
Regular Price: $3,675.00
Luxurman Egyptian Ankh Cross Diamond Pendant in 14K Gold 0.6CT 2 3/4 inch
Regular Price: $3,462.00
| Question: | |
| Answer: |
The bail of this diamond cross pendant is long enough to fit a 4mm chain but might not be wide enough to fit a 4mm chain by default. We can easily customize the bail though to make it a bit larger to fit a 4mm rope chain, so when you purchase this cross pendant please make a note during checkout in Additional Instructions box that you would like it to fit a 4mm rope chain and we will customize the bail for you at no charge. |
| Question: |
Does this come with a matching gold chain? If not, how much extra would it be for a matching rose gold 14K 18 inch chain?Also, how long does this take to arrive? by Aaron Jan 5, 2017 |
| Answer: |
Sorry these diamond crosses do not come with chains. Please take a look at the few chains below: Franco Chain or Rope Chain. Depending on your location and shipping method of your choice it will take from 2 business days to a week for your order to arrive. |
Loading...Share your thoughts with other customers
Write a review
Antonio
May 8, 2016
Shirley
Dec 31, 2014
48 West 48th St, STE 302 New York, NY 10036
Hours Monday - Friday 11:00 AM - 6:30 PM
Phone 1-212-398-3123
Address: 48 West 48 St., Suite 302, New York, NY 10036.
1-212-398-3123. © 2026 ItsHot.com |
Terms & Conditions | Privacy Policy
14K Gold Round Diamond Cross Pendant 0.72ct
14K Gold Women's Diamond Cross Pendant 2.12ct
by Jesus Nov 28, 2020