| Item Code | 008535 |
|---|---|
| Approx. Weight | 3 g |
| Warranty | 12 months |
| Metal | 14K Gold |
| Bridal | Band, Bridal, Engagement, Wedding |
| Sets | Sets |
| Width | Engagement / Mount ring: 3/16 in (5.5 mm), Women's band: 1/16 in (1.5 mm) |
| Personalization | Yes |
| Carat Weight | 1.19 ct |
|---|---|
| Type of Gemstone | Diamond |
| Shape | Round |
| Color | H |
| Clarity | SI |
| Stone Setting Type | Prong |
14K Gold Handmade Diamond Designer Engagement Ring Set 1.40ct
Regular Price: $4,279.00
2 Carat 14K Gold Double Halo Diamond Engagement Ring Set by Luxurman
Regular Price: $4,075.00
14K Gold Handmade Diamond Designer Engagement Ring Set 1.76ct
Regular Price: $4,933.00
14K Gold Handmade Diamond Engagement Ring Set 1.24ct
Regular Price: $4,807.00
14K Gold Designer Diamond Engagement Ring Set 1.60ct
Regular Price: $4,616.00
14K Gold Diamond Handmade Designer Engagement Ring Set 1.06ct
Regular Price: $4,802.00
14K Gold Designer Handmade Diamond Engagement Ring Set 1.49ct
Regular Price: $4,565.00
14K Gold Designer Diamond Engagement Ring Set 1.55ct
Regular Price: $5,716.00
14K Gold Designer Handmade Diamond Engagement Ring Set 1.50ct
Regular Price: $5,296.00
14K Gold Designer Diamond Engagement Ring Set 2.04ct
Regular Price: $5,093.00
There are no questions for this product.
Loading...Share your thoughts with other customers
Write a review
Dos
Feb 7, 2022
My fiancée is so happy with the jewelry
Youssef
Dec 1, 2021
Great engagement gift
Leah
Sep 6, 2019
Classic engagement ring and band set with a twist
48 West 48th St, STE 302 New York, NY 10036
Hours Monday - Friday 11:00 AM - 6:30 PM
Phone 1-212-398-3123
Address: 48 West 48 St., Suite 302, New York, NY 10036.
1-212-398-3123. © 2026 ItsHot.com |
Terms & Conditions | Privacy Policy
14K Gold Handmade Diamond Designer Engagement Ring Set 1.28ct
14K Gold Handmade Diamond Designer Engagement Ring Set 1.76ct